Nezařazené

Netradičný drevený obklad

Vysvetlíme si jeden menej tradičný postup vytvárania dreveného obkladu. Môžete ho použiť na celú stenu, iba jej časť, alebo pokojne aj celú miestnosť. Reč je o vykladaní stien pomocou kruhových odrezkov z dreva.

dřevo
 
Výber materiálu
 
Na začiatok budete potrebovať rôzne veľkosti drevených polien. Rozdielny vek stromov, z ktorých boli odpílené, zabezpečí odlišnú kresbu letokruhov na strane rezu, takže vaša stenu bude omnoho zaujímavejšia.
Základom je používať zdravé drevo. Nestačí aby bolo pekné iba na pohľad, musí byť zdravé hlavne vo vnútri. Ak sa v ňom objavia červy, zárodky húb, alebo iné nedokonalosti, na svoj projekt zvoľte iné kúsky.
Druh dreviny, z ktorej pochádza nie je až tak dôležitý. Lepšie je používať materiál z listnatých stromov, pretože tie ihličnaté obsahujú nadmerné množstvo živice, ktorá sa z neho nedostane ani po rokoch. To však nie je v konečnom dôsledku až taký problém.

textura
 
Príprava materiálu
 
Ak sme si vybrali ten správny materiál, očistíme ho od kôry a  môžeme pristúpiť k rezaniu. Z guľatiny si narežte dva až tri centimetre hrubé kúsky. Presná hrúbka nie je striktne určená. Hlavné je, aby odrezky vyzerali pekne na oko a nerozpadávali sa.
Ďalší postup záleží od toho, či máme suché, alebo mokré drevo. V druhom prípade kúsky poukladáme na suché miesto, ktoré je chránené pred dažďom. Malé kúsky nám zabezpečia kratšiu dobu schnutia. Postačí mesiac či dva, ak hovoríme o letných a teplých mesiacoch.
 
Dostatočne preschnuté kúsky obrúsime. Tento krok môžete aj preskočiť. Záleží to len na tom, či chcete uhladené, alebo viac prírodný obklad.  
Následne je potrebné všetok materiál ošetriť prípravkom proti plesniam a iným chorobám. Drevo nechajte preschnúť aspoň 24 hodín a tento úkon zopakujte. O deň na to môžete pristúpiť k naneseniu vrchného náteru. Použite kvalitný lak,. Tým zabezpečíte jednoduchšiu údržbu vášho obkladu.
 
Inštalácia
 
Vo chvíli keď máme pripravený materiál môžeme pristúpi k inštalácii. Jednotlivé kúsky pripevňujeme na stenu pomocou skrutiek, alebo silného lepidla. Rozloženie je iba na vašej fantázii. Tento drevený obklad môžete použiť v interiéri, alebo pokojne aj z vonkajšej strany domu.