Nezařazené

Zázračné skrinky, ktoré produkujú elektrinu.

Úplne bežnou samozrejmosťou dnešnej doby, ktorú dennodenne využívame, sú elektrické zásuvky. Tieto nenápadné krabičky na stenách sú zdrojom elektrického prúdu, bez ktorého by bol náš život omnoho ťažší. Svedčí o tom aj fakt, že elektrické zásuvky máme v práci alebo doma rozmiestnené v každej miestnosti a takmer vždy sú aj všetky obsadené rôznymi spotrebičmi. Ich význam si mnohí uvedomujeme až na dlhších cestách autom alebo na odľahlej chate bez elektrickej prípojky.

kempovanie

No človek je tvor veľmi vynaliezavý, a preto už dnes môžeme aj na takýchto miestach bez elektriny využívať všetky výhody elektrických zásuviek. Zariadenie, ktoré nám tento komfort sprostredkuje kdekoľvek, kde máme automobil s autobatériou, je menič napätia. Tieto malé zariadenia dokážu z jednosmerného napätia 12V alebo 24V vyrobiť striedavé napätie 230V o frekvencii 50Hz, čo sú rovnaké parametre, aké majú aj naše bežné elektrické zásuvky. Jednoduchým pripojením meniča napätia k autobatérii môžeme kdekoľvek využívať výhody plnohodnotnej elektrickej zásuvky.

Vybrať správny menič napätia, ktorý môže byť pripojený v automobile, v poľnohospodárskych strojoch alebo na lodiach, nie je až také jednoduché. Musíme si vopred uvedomiť, aké spotrebiče budeme k meniču napätia pripájať. A sčítaním príkonov súčasne pripojených spotrebičov môžeme získať požadovaný výkon nášho meniča. Je totiž rozdiel, či budete mať k nemu pripojený notebook alebo televízor, alebo na chate plánujete pracovať s elektrickou pílou alebo brúskou.

elektrická zásuvka

Dôležité pri výbere výkonu meniča napätie je správne dimenzovať jeho výkon. Ak si obstaráte napríklad menič napätia 12v 220v 1000W Menicnapatia.sk, ktorý má maximálny výkon 1000 W, tak všetky vaše spotrebiče pripojené v jednej chvíli by mali mať príkon maximálne 700 – 800 W. A vôbec nie je na škodu, ak si zakúpite oveľa výkonnejší menič napätia ako práve budete potrebovať. Vaše požiadavky sa môžu v budúcnosti zmeniť a vy budete mať dostatočnú rezervu na pripojenie ďalších spotrebičov.