Podnikanie

Energetické ohodnotenie budovy

Pri stavbe nehnuteľností to niekedy nejde tak, ako by sme si predstavovali. Samotná stavba domu nás vie vo viacerých veciach, či už časovo alebo finančne, prekvapiť. Výnimkou nie je ani energetický certifikát, ktorý sa v posledných rokoch stal súčasťou kolaudácie novostavby, ale aj predaja či prenájmu nehnuteľnosti.

Čo je energetický certifikát?
Energetický certifikát je doklad o energetickej náročnosti budovy. V energetickom certifikáte sa zohľadňuje energia potrebná na vykurovanie, zohrievanie vody, prevádzkovanie klimatizácie a iné zariadenia ako vzduchotechnika v budove. Nehnuteľnosť je odborníkom zaradená do jednej z ohodnotených energetických kategórii. Tie sú označené písmenami A až G od najnižšej spotreby energie.

energetický certifikát

Energetický certifikát potrebný na kolaudáciu.

Pri starších domoch ste sa s energetickým certifikátom stretnúť nemuseli, ale pri kolaudácii novostavieb posledné roky je dokladovanie energetického certifikátu povinnosťou. Normy na energetickú náročnosť novostavieb sú čím ďalej prísnejšie a preto je energetický certifikát pri kolaudácii podmienkou.

Predaj alebo prenájom nehnuteľnosti?
Hovoríte si, že vás novostavba nečaká a energetický certifikát sa vás tak netýka? Po novom aj pri predaji či prenájme nehnuteľnosti musíte mať svoju domácnosť energeticky ohodnotenú a energetický certifikát by ste mali predložiť.

energetické triedy

Vyhotovenie energetického certifikátu nie je žiadny problém a nemusíte naň ani dlho čakať. Odborníci z certifikaciabudovy.sk vám vyhotovia kvalitný energetický certifikát pre vašu nehnuteľnosť už do niekoľko dní.Certifikaciabudovy.sk vám pomôže v problematike energetickej oblasti. Snaha dodržať nízku spotrebu energie vašej nehnuteľnosti má vplyv nielen na životné prostredie, ale aj na vašu peňaženku. Znížením energetických nákladov na chod budovy môžete ušetriť nemalé peniaze.